KAYSERİ ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

Timss 2019 Uygulamasında İki Okulumuzla Ülkemizi Temsil Edeceğiz

Uluslarası Kuruluş IEA tarafından dört yıllık döngüler halinde düzenlenen Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması – TIMSS’in bir sonraki döngüsü olan TIMSS 2019 Nihai Uygulaması, örneklem olarak seçilen okullarda 2019 yılı Nisan ayı içerisinde uygulanacak. Ülkemizi ilimizden Kocasianan Refika Küçükçalık Ortaokulumuz ve Melikgazi Hunat Hatun İmam Hatip Ortaokulumuz temsil edecekler. Refika Küçükçalık Ortaokulumuz 5-I ve 8-İ, Hunat Hatun İmam Hatip Ortaokulumuz 5-C, 8-C ve 8-E şubelerimizden toplam 120 öğrencimiz ülkemizi temsil edeceklerdir. Uygulamaya katılacak öğrencilerimize başarılar diliyoruz.  
Timss 2019 Uygulamasında İki Okulumuzla Ülkemizi Temsil Edeceğiz

TIMSS 2019 uygulamasının Türkiye´de 60 il ve 217 okulun katılımı ile Nisan 2019´da düzenlenecek. Her 4 yılda bir yapılan TIMSS araştırmasının bir sonraki döngüsünün, 2019 yılı içerisinde katılımcı ülkeler tarafından bir örneklem grubu alınarak elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. "Araştırmaya katılan okullar, Uluslararası Merkez tarafından seçkisiz olarak belirleniyor. Bu durum, araştırma sonuçlarının güvenirliği ve geçerliği açısından önem taşıyor."

Fen ve matematik performansı ölçüyor: Türkiye´nin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından 4 yıllık döngülerle yapılan TIMSS, 4´üncü ve 8´inci sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerinde kazandığı bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik yapılıyor. TIMSS, ülkelerdeki söz konusu sınıflardaki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını ölçmek, eğitim ve öğretimin okullarda nasıl gerçekleştiğini, eğitim sisteminin etkinlik ve verimliliğini, ülkelerin eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemek ve değerlendirmek amacıyla düzenleniyor. Bu amaç doğrultusunda başarı testleri ve çeşitli anketler kullanılarak, öğrencilerin fen ve matematik alanındaki performansları, eğitim sistemleri, öğretim programları, öğrenci özellikleri, öğretmen ve okulların karakteristik özellikleri ile ilgili bilgiler toplanıyor.

 

07-03-201907-03-2019

Sahabiye Mah. Boylar Sk. No.8 Kocasinan/KAYSERİ 38010 - 03522316423

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.